Jmenuji se Jan Ovesný a rád se toulám naší přírodou. Při svých výpravách sebou beru fotoaparát, abych zachytil tu krásu kolem. Převážnou část mých pochůzek věnuji mému rodnému Valašsku, kde i žiji. Nejvíce mne oslovila fauna, se kterou bych se chtěl s vámi podělit.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Budka pro šoupálky

Opeření hnědé a skvrnité jako kůra, hrdlo a bříšku špinavě bílé, velikosti menší než vrabec, zobáček štíhlý a dolů zahnutý, pevná rýdovací pera, o které se při šplhání po kmeni opírá.

Ano! to je šoupálek. Pohybuje se po kmeni vzhůru ve spirále, kde svým tenkým zobáčkem hledá mezi hrubou kůrou nejrůznější brouky, pavouky či housenky. Hladká kůra stromů mu moc potravy neposkytne a proto ho můžeme nejčastěji vidět na vrásčitějších stromech. Úkryt či hnízdiště vyhledává v poklinkách či pod kůrou stromů, kde i během zimních mrazivých nocí přečkává mráz. Někdy je možno vidět během zimy i několik šoupálků natěsnaných na sebe v prasklině stromu. Hnízdí IV. - VII. měsíc.

Rozhodl jsem se, že nějakou tu budku pro šoupálky vyrobím a zavěsím. Zadní stěnu budky tvoří nejlépe přímo kmen stromu.

Plánek jsem použil z knihy: Ptačí budky a krmítka do lesa i zahrady. Autorem je Eberhard Gabler.

Ve spolupráci s Radimem Kalivodou ( www.fotolovec.pise.cz ) několik budek i pro jiné druhy v ČR ještě přibude :-)
Příští budku pro šoupálky zkusím vyrobit trošku jiného typu pouze ze dvou bočnic s vletovým a výletovým otvorem 2x10cm na každé z nich.